Ciekawe artykuły o...

Jak walczyć z kamieniem w łazience

Usuwanie kamienia z umywalki i kabiny prysznicowej ma możliwość być dość uciążliwe, priorytetowo tam, gdzie woda jest bardzo twarda. Na założenie filtru nie każdy może sobie pozwolić, a wszak czystość w łazience to podstawa. Jak zatem odzyskać błyszczące powierzchnie pozbawione kamienia i czym wyeliminować rdzę, która również bywa kłopotem w łazience?

Metod jest kilka. Kamień należy wyeliminować kwasem. Wielbiciele ekologicznych rozwiązań w tym celu używają zwykle octu. Jest to natomiast niewiele stężony kwas, co powoduje, że usuwanie kamienia w ten sposób, zwłaszcza z pionowych powierzchni jest niewygodne. Najlepiej jest więc zastosować produkt w żelu, który dłużej utrzyma się na powierzchni. Po kilkunastu minutach taki środek bardzo łatwo jest zmyć, a kabina prysznicowa i umywalka odzyskują dawny blask.

W sytuacji rdzy jako 1-wszy przypomina się klasyczny odrdzewiacz. To perfekcyjny środek, jednakże najbardziej testuje się w przypadku rdzy na powierzchniach metalowych. W łazience stosowanie go należy poprzedzić testem, czy składniki preparatu nie odbarwiają powierzchni. Najlepiej jest zatem zastosować specjalny preparat, który w wielu sytuacjach łączy w sobie usuwanie rdzy i kamienia. W jego przypadku również w znaczącej liczbie przypadków działającą substancją jest kwas. Aby mieć zapewnienie, że powierzchnia będzie błyszczeć, można zastosować preparaty dwufazowe, których misją jest nie tylko czyszczenie, ale również pozostawianie ochronnej warstwy. W przypadku, gdy ceni się jedynie rozwiązania ekologiczne, pozostaje próba usunięcia rdzy poprzez jej ścieranie, natomiast trzeba uważać, by nie uszkodzić powierzchni.

Zobacz: kamień na kabinie prysznicowej.